POZNAJ NOWE
CENTRUM KATOWIC

Dworzec kolejowy

Informacje ogólne
 

Katowicki dworzec kolejowy to ważny punkt zarówno na mapie miasta, jak i regionu. Stanowi on największy węzeł kolejowy w Polsce – codziennie przez Katowice przejeżdża 400 pociągów pasażerskich. Dla przyjezdnych dworzec jest miejscem pierwszego „spotkania” z miastem. Natomiast dla samych Katowiczan jest istotny nie tylko ze względu na swoją funkcję, lecz również na centralne położenie. Dworzec znajduje się w ścisłym centrum miasta, które z założenia powinno być dzielnicą prestiżową i pełną życia. Przebudowa dworca kolejowego zgodnie z najnowocześniejszymi standardami tego typu obiektów, pozwoliła dopasować go do wymogów stawianych przez podróżnych. Nowoczesny dworzec kolejowy odmienia oblicze centrum Katowic i ma szansę stać się symbolem zmian dokonujących się w całej aglomeracji.

 


 

Architektura
 
Najbardziej charakterystycznym elementem konstrukcji dworca są tzw. Kielichy, czyli żelbetowe słupy w kształcie odwróconych parasoli, podtrzymujące strop głównej hali dworca. Zakończony w październiku 2012 r. projekt przebudowy budynku zakładał odtworzenie kielichów i wtopienie w nowoczesną architekturę obiektu powstającego na placu Wilhelma Szewczyka. Kielichy zostały odtworzone po wielomiesięcznych testach mieszanek betonowych i różnych technik budowania szalunków. Dzięki licznym próbom i ręcznej pracy najlepszych cieśli, kielichy pokrywa niepowtarzalna faktura odbitych słojów drewna. Konstrukcje parasolowe składające się na budynek hali dworcowej, jako świadectwo awangardowych tradycji architektonicznych miasta, zostały wyeksponowane w całej okazałości, aby kolejne pokolenia mogły podziwiać ich majestatyczne kształty. Nowy budynek dworca to nowoczesna konstrukcja ze szkła, stali i surowego betonu, które dodają mu lekkości i finezji. Szczególnie efektownym elementem nowego dworca jest właśnie główne wejście od strony placu Szewczyka. Szklana tafla rozciągająca się pomiędzy dwoma żelbetowymi konstrukcjami tworzy piękną oprawę nowej „bramy miasta”.
 

 

Funkcjonalność
 
Projektując wnętrza nowego katowickiego dworca kolejowego, kierowano się przede wszystkim troską o wygodę podróżujących. Nowy dworzec jest lepiej zorganizowany i dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników, zwłaszcza osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, inwestycja spełnia najnowocześniejsze standardy tego typu obiektów. W przestronnej, jednopoziomowej hali dworca działają kasy biletowe, punkty informacyjne, miejsca dla podróżnych oraz punkty handlowe. Duża, otwarta przestrzeń hali ułatwia poruszanie się po dworcu. Dodatkowym udogodnieniem dla podróżnych jest połączenie hali głównej z wejściem na perony poprzez system stałych i ruchomych pochylni.
 

 

Historia
 
Decyzja o budowie w Katowicach nowego dworca zapadła w PRL pod koniec lat 50. XX wieku, gdy stary dworzec, znajdujący się przy ulicy Dworcowej, okazał się za mały dla tak rozwijającego się miasta. Konkurs na budowę został rozstrzygnięty w roku 1959, a w ocenie jury obecny projekt został określony jako "wybitnie wyróżniający się spośród innych opracowań...". Projektantami byli: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki (zwani "Tygrysami"). Najwcześniej powstał pawilon od strony Placu Andrzeja w 1964 roku. Pod budowę głównego gmachu zburzony został kwartał budynków w rejonie ulicy 3 Maja, Młyńskiej i Stawowej zabudowany eklektycznymi kamienicami. Budowę całej stacji ukończono w 1972 roku. Budynek uchodził za najlepszy w Polsce przykład nurtu w architekturze zwanego brutalizmem.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług.


Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.


Nie pokazuj więcej tego powiadomienia.